Your Representatives

Your Wisconsin State Congressmen and Women in the Senate and House

Senators

Each state elects two senators for staggered 6-year terms. Senators represent the entire state. Wisconsin’s senators are:

Ron Johnson
Senior Senator

Ron Johnson

Republican
Since Jan 5, 2011

Tammy Baldwin
Junior Senator

Tammy Baldwin

Democrat
Since Jan 3, 2013

Representatives

Representatives belong to the House of Representatives. They represent districts within the state. You can securely find your district and representative by address with either resource below:

Wisconsin’s Representatives:

Paul Ryan
1st District

Paul Ryan

Republican
Since Jan 6, 1999

Mark Pocan
2nd District

Mark Pocan

Democrat
Since Jan 3, 2013

Ron Kind
3rd District

Ron Kind

Democrat
Since Jan 7, 1997

Gwen Moore
4th District

Gwen Moore

Democrat
Since Jan 4, 2005

James Sensenbrenner Jr.
5th District

James Sensenbrenner Jr.

Republican
Since Jan 7, 2003

Glenn Grothman
6th District

Glenn Grothman

Republican
Since Jan 6, 2015

Sean Duffy
7th District

Sean Duffy

Republican
Since Jan 5, 2011

Mike Gallagher
8th District

Mike Gallagher

Republican
Since Jan 3, 2017